Chcete jít s kůží na trh? S tímhle se prosím smiřte dopředu

Tohle není článek pro ty, kdož plánují hvězdnou kariéru v oblasti sexuálních služeb. Článek je pro obyčejné smrtelníky a smrtelnice, kteří se chystají představit svou práci, své výrobky, prostě se předvést před lidmi. A bojí se, jednoduše se bojí.

Chápu vás. Sama jsem zažívala pekelná muka, když jsem měla do světa vypustit své prvotní výtvory. Před svým prvním vystoupením před lidmi jsem minimálně 48 hodin nemyslela na nic jiného, končetiny jsem měla jako ze železa a kdyby mi někdo nabídl tajný recept na úspěch, zasypala bych ho zlatem. Ale víte co? Tajný recept neexistuje. Musíte si to odtrpět a odžít, ale nebudete litovat. Přijdou i okamžiky úspěchu a časem vám přestanou vadit i neúspěchy.

Na co se připravit?

Pravděpodobně se nestane nic dramatického.

V potu krve se připravujete na své velké vystoupení. V hlavě si přehráváte tisíce možných scénářů. Tajně doufáte ve velký úspěch a ukrutně se obáváte neúspěchu. A ve skutečnosti se nestane nic.

Nejspíš si někdo přečte váš článek, poslechne vaše vystoupení, nebo vyslechne vaši nabídku. Ale velkých reakcí se nedočkáte. Nestačí jedna akce. Budete jich muset uskutečnit desítky, stovky, možná tisíce. Teprve pak přijde větší odezva.

Když jsem spouštěla svůj první web, bála jsem se, že mě sežerou kritici. Ovšem většina lidí můj web jednoduše ignorovala. Větších reakcí jsem se dočkala až později, kdy jsem poučena vlastními chybami (a že jich bylo!) připravila obsah, který se šířil rychlostí blesku. Ani tak se úspěch nestal pravidlem.

Přijde kritika

Noční můra většiny z nás se jednoho dne zhmotní. Přijde osoba, která s námi nesouhlasí, nemá nás ráda a svou nelibost vytroubí do světa. A ten se kupodivu nezbortí. Existují lidé, jejichž koníčkem je kritizovat ostatní. Můžete se na ně připravit? Umlčíte je, když budete dokonalí? Ne a ne. Budou existovat dál a není před nimi úniku.

Napoprvé budete smutní. Napodruhé taky. Podesáté vás zachvátí apatie. A posté to pro vás bude důkaz, že jste opravdu úspěšní. Ovšem s tím já už zkušenosti nemám :-)

Přijde závist a další kritika

Ve chvílích, kdy bojujete sami se sebou a snažíte se ze sebe vykřesat odvahu předstoupit před krvelačný dav, jiní odpočívají na gauči a proklínají svět, který jim neseslal modré z nebe. A ti vás budou upřímně nenávidět, pokud se vám zadaří.

Opět přijde smutek a pochybnosti. Máte svěsit hlavu a zavřít se před světem? Ne! Závist přichází ruku v ruce s úspěchem. Pokračujte dál a nenechte se vyvést z míry.

Jací jsou vaši kritici?

Existují lidé, kteří kolem sebe vztekle kopou, aby zakryli vlastní nejistotu. Zralý a moudrý člověk především chválí a povzbuzuje. Na nedostatky upozorňuje citlivě a ohleduplně.

Potkala jsem lidi, kteří dosáhli úspěchů, o kterých mně se ani nesnilo. A přesto z nich sálala pokora a kritické slovo jsem od nich nezaslechla.

Je mi líto, ale nikdo z nás není dokonalý, ač po tom ve skrytu duše toužíme. Jsou tací, kteří jsou z toho smutní. Jsou tací, kteří se se svou nedokonalostí smíří. Jsou tací, kteří radši upozorňují na nedokonalosti ostatních. Vzpomeňte si na to, až vás budou kritizovat.

Přijdou vysněné úspěchy

Na širém světě není člověka, který by slavil pouze úspěchy. Že se tak někteří tváří? Nevěřte jim, je to součást jejich obchodní strategie. Neúspěchy jsou otravné, ale potkávají každého. Můžete se z nich zhroutit a další pokusy vzdát. Nebo zatnete zuby a zkusíte to znovu. A znovu. A pak ještě jednou. Neúspěchy se unaví a půjdou o dům dál. A vy konečně zažijete úspěch.

Pořádala jsem akci, kde jsme se sešly pouze s kolegyní.  A pak jinou, kde bylo plno. Napsala jsem články, kterých si nikdo moc nevšímal. Psala jsem dál, až přišel jeden, který se šířil sám. Lektorovala jsem školení, na které se přihlásilo tak málo lidí, že se musel posunout termín. A pak bylo skvělé.

Neúspěch nezabíjí. Neúspěch vám ukazuje vaše slabiny a nutí vás pracovat usilovněji a zkoušet nové možnosti. Neúspěch vás nakonec dovede k úspěchu, i když bolí a ztrpčuje život.

Dokáže si člověk ho zamilovat?

Nevím :-) Já ho nemám ráda doteď, ač vím, že je dobrým sluhou a nesčetněkrát mi pomohl napnout síly a posunout své hranice do netušených končin.

Nemusíte ho milovat, jen si zapamatujte, že je nezbytný. Je to daň za úspěch, a pokud se objeví a vy mu nepodlehnete, vězte, že jste se právě vydali na cestu k úspěchu.

Máte vlastní zkušenosti? Vidíte to jinak? Sem s tím :-)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>